Beroun o víkendu přivítá poety
14.05.2012 15:17
Beroun - Nápad uspořádat poetický festival v Čechách vyplynul po několika letech mé spolupráce s mezinárodním literárním časopisem Pobocza. Jde o rozsáhlý projekt představující tvorbu básníků z různých evropských zemí čtenářům z různých koutů Evropy.
7.7.2009 12:18
Stranou - evropští básníci naživo je název 2. ročníku mezinárodního básnického festivalu, který se v pátek 10. července uskuteční v prostoru Lékárny v Jenštejnském domě. Autorská čtení českých, polských, slovenských a rakouských básníků začínají v 17 hodin. O smyslu festivalu jsme si povídali s hlavní organizátorkou Lenkou Daňhelovou ze sdružení Stranou.
Jaký je cíl tohoto festivalu?
„Nápad uspořádat poetický festival v Čechách vyplynul po několika letech mé spolupráce s mezinárodním literárním časopisem Pobocza, na kterém se podílím jako redaktorka české verze. Jde o rozsáhlý projekt, jehož prostřednictvím představujeme tvorbu básníků z různých evropských zemí čtenářům z různých koutů Evropy. V současné době máme čtyři jazykové verze (polská, česká, slovinská, srbská) a součástí časopisu je každoroční básnický festival v polském Wiecborku. Napadlo mě, že festival v ČR by byl přirozeným pokračováním toho, oč nám jde v projektu Pobocza, tedy zprostředkovávat vnímatelům pozoruhodnou tvorbu našich blízkých i vzdálenějších sousedů.“
Kolik básníků se zúčastnilo prvního ročníku a jaký byl zájem veřejnosti?
„Zúčastnilo se osm básníků ze Slovinska, Francie, Polska, České republiky a Slovenska. Spolu s nimi přijeli také překladatelé a muzikanti, hlavním hudebníkem festivalu byl Oldřich Janota. Ohlas u veřejnosti nás příjemně překvapil, zejména na hrad Krakovec přijelo hodně lidí.“
Proč jste letos zvolili berounské muzeum?
„Chtěli jsme v Berouně vybrat prostor, kam jsou lidé zvyklí chodit za kulturou. První myšlenka tak padla na Muzeum Českého krasu a díky vstřícnosti jeho pracovníků zde můžeme letos čtení uspořádat.“
Kdo na festivalu může vystoupit? Co musí splňovat?
„Na náš festival se autoři nepřihlašují. Vybíráme si je a oni naši nabídku buď přijmou nebo odmítnou. Všechny pozvané autory spojuje především to, že píší dobrou poezii. Jinak jsme ale byli při letošním výběru velmi omezeni, neboť se projevil nedostatek financí. Takže pokud chtěli pozvaní hosté přijet, museli přistoupit na to, že za čtení nedostanou honoráře a dokonce si zaplatí veškeré náklady spojené s pobytem u nás. Přesto jich několik pozvání přijalo. Festival tím získává úplně jinou dimenzi, básníci nepřijedou jen šířit svůj věhlas, ale také se setkat s přáteli nebo s lidmi, s nimiž cítí spřízněnost. Mám z toho velkou radost.“
Kolik prostoru každý básník dostane?
„Těžko to takhle vypočítávat, každý autor bude mít zhruba deset minut. Vždy přečte svoji báseň v originále, aby posluchači viděli, jak jeho jazyk zní, a potom další texty již budou čteny v překladech. V Restaurantu U Hradeb, kde bude večer od 20 hodin pokračovat, pak budou mít básníci příležitost poznat svoji tvorbu navzájem, básně budou čteny ve všech jazycích vystupujících.“
Budou si moci návštěvníci zakoupit nějaké sbírky poezie?
„Doufám, že minimálně čeští účastníci, mezi kterými nebude chybět Tomáš Weiss z Berouna, své sbírky přivezou. Nevím, nakolik to budou považovat za nutné autoři z dalších zemí. Nechme se překvapit.“
Děkuji za rozhovor
KAREL SOUČEK
———
Zpět